Merino, alpaka i kaszmir. Kilka słów o właściwościach.

Jesień i zima to czas, kiedy wszystkie marzymy o tym, by otulić się czymś ciepłym i miękkim. Dobrej jakości, wełniany sweter, to nieodłączny element każdej garderoby.  Ale pod pojęciem „wełna” kryje się jej wiele różnych gatunków o odmiennym pochodzeniu i właściwościach. Który wybrać? Podpowiadamy!

Dotyk luksusu

Zimą wszyscy szukamy odzieży, która skutecznie nas ogrzeje. Ale co wrażliwszych od wełny odstrasza fakt, że „gryzie”. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób będzie kaszmir. To najbardziej luksusowa, najdroższa odmiana wełny, jednak jej wyższa w stosunku do klasycznej przędzy cena nie bierze się znikąd. Kaszmir swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu. Pozyskuje się go od kóz kaszmirskich, zamieszkujących Himalaje. Ze względu na temperatury, które wahają się tam nawet o 40 stopni Celsjusza, zwierzęta te musiały odpowiednio się przystosować. W przetrwaniu skrajnych temperatur pomaga im podszerstek. To właśnie on jest wyczesywany — najczęściej ręcznie — a następnie wykorzystywany do produkcji kaszmiru. Włókno kaszmirowe jest kilkukrotnie cieplejsze od klasycznej wełny, choć cieńsze. Kaszmir jest niezwykle przyjemny w dotyku i delikatnie się błyszczy. Co więcej, budowa kaszmiru sprawia, że we włóknach zatrzymuje się powietrze, tworząc warstwę ochronną, która znakomicie izoluje od zimna, a latem od upałów. Przędza jednocześnie świetnie przepuszcza parę wodną. Wszystko to sprawia, że wykonane z kaszmiru ubrania są idealnym rozwiązaniem nawet dla najbardziej wymagających. Nawet domieszka tej przędzy sprawia, że sweter czy szalik nabiera luksusowej miękkości.

Złoto Inków

Puszyste, sympatycznie wyglądające alpaki coraz częściej hoduje się w Polsce. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa, a pozyskiwana z nich wełna była znana już za czasów Imperium Inkaskiego. Z racji pochodzenia i cenionych właściwości, alpakę nazywa się często „złotem Inków”. Alpaki, podobnie jak kozy kaszmirskie pochodzą z gór, dlatego musiały wykształcić wełnę odporną na skrajne wahania temperatur. Jedną z zalet włókna alpaki jest to, że dzięki kieszonkom powietrznym znajdującym się na całej powierzchni włosa, posiada wspaniałe właściwości izolacyjne i termoregulacyjne. Wełnę alpaka często porównuje się do kaszmiru, ponieważ tak jak on jest lekka, oddychająca, bezzapachowa, świetnie odprowadzająca wilgoć i jest odporna na zanieczyszczenia. Do tego występuje w 22 naturalnych kolorach, a dzięki niskiej zawartości lanoliny nie uczula. W porównaniu z kaszmirem wełna alpak jest jednak bardziej sztywna. Najbardziej ceniona i najdelikatniejsza jest odmiana baby alpaka. Nie oznacza ona jednak wcale, że pochodzi z młodych zwierząt. Pod pojęciem kryje się określenie grubości włókna mierzone w mikronach. Im cieńsze włókno, tym mniej mikronów, a co za tym idzie większa delikatność. Wszystko to sprawia, że z wełną z alpaki warto poznać się bliżej!

Do zadań specjalnych

Kiedy słupki temperatur spadają poniżej zera, potrzeba ubrań do zadań specjalnych. Za jedną z najcieplejszych odmian wełny uważa się często merino, pozyskiwaną od owiec merynosów. Pochodzące z gór Nowej Zelandii i Australii merynosy również musiały stawiać czoła ekstremalnym warunkom pogodowym. Ich wełna posiada tak cenne właściwości i wysoki stopień termoregulacji, że wykorzystuje się ją często w produkcji odzieży termicznej. Gdy temperatura jest wysoka, włókno merynosa rozkurcza się, przepuszczając nadmiar ciepła na zewnątrz, a gdy jest zimno kurczy się, sprawiając, że wykonany z niej produkt zaczyna nas ocieplać. Swetry z wełny Merino są bardzo ciepłe, atutem tego typu przędzy jest też zdolność pochłaniania wilgoci i jej odparowywanie na zewnątrz. Zaletą Merino jest odporność na zapachy, gdyż nawet po długotrwałym użyciu tkanina nie wydziela zapachów, które pojawiają się często przy produktach wykonanych z tradycyjnej wełny owczej. W swetrze z wełny Merino nawet największe mrozy nie będą więc nam straszne!

Projektując i tworząc ubrania dna naszych klientek na pierwszym miejscu stawiamy jakość. Dlatego w tym sezonie dostępne swetry i akcesoria  wykonane są z najlepszych gatunkowo przędz: Merino, Alpaki i Kaszmiru.

 

 

Leave a comment

All comments are moderated before being published

Shop now

Woods_ Copenhagen to pierwsza marka kosmetyków którą wprowadzamy do oferty 303 Avanue. Wybraliśmy tą markę nieprzypadkowo. Woods_ Copenhagen to niezwykłe produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, stworzone w 2016 roku w Danii przez Martina Lyne, współzałożyciela międzynarodowej agencji modelek Le Management.